У 2011 році Метінвест запустив освітню програму «Здорова середу - справа кожного», яка націлена на екологічну освіту в галузі ресурсозбереження, енергозбереження та зміни клімату.

Ми переконані, що для успішного захисту навколишнього середовища важливим є закласти основи екологічної культури у молоді, сформувати бережливе ставлення до природи у жителів міста, розвинути екологічну культуру і стимулювати ініціативу місцевої громади.

У 2011 році Метінвест запустив освітню програму «Здорове середовище – справа кожного», яка націлена на екологічну освіту в галузі ресурсозбереження, енергозбереження та зміни клімату. Також програма передбачає залучення місцевого населення до вирішення проблем екології міст і виховання бережливого ставлення до природного середовища.

Програма складається з теоретичної частини та практичних заходів, що реалізуються Метінвестом спільно з муніципальними установами та екологічними організаціями.

У 2011 році як пілотні регіони для реалізації програми обрано міста Єнакієве та Авдіївка. Керування програмою здійснюється уповноваженими представниками Авдіївського коксохімічного заводу і Єнакіївського металургійного заводу в партнерстві з міськими радами. Надалі досвід цих підприємств буде поширений також на інші підприємства Метінвесту.

Результати

У 2011 році було проведено конкурс «Екологічний урок» серед вчителів міських шкіл на розробку і впровадження найкращого інноваційного позакласного заходу еко-натуралістичного напряму. Конкурс включав у себе кілька етапів – від розробки уроку до його презентації. 

У жовтні 2011 року відкриті екологічні уроки пройшли в школах Авдіївки і Єнакієвого в різних інтерактивних формах: у вигляді конференцій, «брейн-рингів», ігор тощо. У конкурсі взяло участь 28 вчителів Авдіївки і Єнакієвого, а в презентації уроків узяли участь понад 200 учнів. За підсумками конкурсу в жовтні 2011 року в кожному місті було обрано 3 переможців, чиї уроки будуть включені до шкільної програми як позакласні заняття.

У межах програми у 2012 році проведено конкурс екологічних проектів. Основні завдання конкурсу – сформувати у молодого покоління розуміння екологічної культури, залучити учнів і педагогів до спільної проектної діяльності в галузі охорони навколишнього середовища, розвинути в них почуття причетності до вирішення екологічних завдань.

Заявки на конкурс приймалися за трьома номінаціями: 

  • «Еко-Дім» – пропаганда та популяризація ефективного та раціонального використання ресурсів (вода, енергія, земля тощо) у школі і побутових умовах;
  • «Чисте місто» – організація і проведення масових заходів із благоустрою місцевих парків і скверів, висаджування і догляд за зеленими насадженнями тощо; 
  • «Еко-Урок» – створення навчально-освітніх продуктів із подальшим впровадженням у навчальні програми. 

До конкурсної комісії надійшло 139 проектних заявок. Рішенням експертної ради програми підтримано 37 найкращих екологічних ініціатив. На їхню реалізацію Метінвестом виділено грантове фінансування обсягом 740 тис. грн. Ініціативи будуть реалізовані спільно школярами і педагогами.

Особливістю такого конкурсу стала наявність такого компоненту, як «Премія команді проекту». Так, у межах кожної проектної пропозиції передбачено кошти, які за рішенням учнів і педагогів, можуть використовуватися для проведення науково-пізнавальних заходів, відновлення та модернізації шкільних кабінетів природничих наук тощо. 

Спектр ідей є досить широким: від створення екологічного театру «Дивограй» в Авдіївці до відновлення водопроводу школи і впровадження нової системи очищення і подавання води в Краснодоні, благоустрій скверів і відкриття екологічного прес-центру «Junik Eco news» у Кривому Розі і проведення інформаційної роботи серед населення в Макіївці. 

Кейс у м. Краснодон: 

Учні Краснодонської школи № 19 (Луганська область) разом із виграним грантом від Метінвесту одержали можливість забезпечити питною водою освітню установу селища Ізварине Краснодонського району.

За словами Ірини Чайки, заступника директора школи № 19 із виховної роботи, куратора проекту, їхній екологічний проект «Водний голод планети» є вельми важливим й актуальним. Питна вода жителям Ізвариного доставляється машинами. Через брак цього продукту шкільна їдальня не працює ось уже два роки. Минулоріч силами батьків на території установи була пробурена свердловина. Однак, до вживання вода буде готова тільки після попередньої фільтрації. Коштів на цю дорогу мету у школи немає. 

Ірина зізнається, що запрошення до екологічної співпраці з одним із найбільших промислових підприємств України просто надихнуло на розробку заходів щодо обладнання водопровідної мережі школи системою очищення. Вердикт засідання Ради викладачів і старшокласників був однозначним – брати участь у конкурсі екологічних проектів і обов'язково перемогти. 

Ольга Ланкіна, заступник директора з навчально-виховної роботи, керівник проекту, каже, що участь у соціальній програмі селищним школам запропоновано вперше, та й сама ціна питання велика – 80 учнів забезпечити якісною питною водою, створити умови для повноцінного харчування в шкільній їдальні дорогого коштує. Важливим є й моральний бік – діти побачили, що можна знаннями змінити життя на краще.