Суть телемедицини – консультація досвідчених, але віддалених лікарів за допомогою сучасних засобів зв'язку, зокрема, Інтернету.

Загальновідомо, що якість охорони здоров'я в невеликих українських містах є досить низькою, а вузькоспеціалізована медична допомога практично недоступна для їхніх мешканців. Але розвиток телекомунікацій дає унікальний шанс надати таку допомогу в режимі онлайн.

Суть телемедицини – консультація досвідчених, але віддалених лікарів за допомогою сучасних засобів зв'язку, зокрема, Інтернету. У суспільстві телемедицина більше асоціюється з відеоконференцзв'язком. Але це тільки частина послуг. З погляду медиків, телемедицина – це, насамперед, можливість передати медичні зображення, результати аналізів та іншу інформацію і отримати рекомендації колег. У світі активно проводяться конференції, майстер-класи і навіть хірургічні операції з трансляцією в мережу в режимі реального часу.

В Україні перші кроки в освоєнні нововведення було зроблено в 2009 році, коли Міністерство охорони здоров'я України, Представництво ООН в Україні та компанія МТС розпочали реалізацію унікального для країни технологічного проекту будівництва телемедичної мережі. Його вартість склала 1 мільйон гривень. Практика впровадження телемедичних систем у розвинених країнах показує, що найефективнішим цей процес є, коли фінансуванням подібних системних, інфраструктурних проектів займається держава. Тільки Україна не готова виділити навіть кілька мільйонів гривень для їх реалізації. І невідомо, яке б майбутнє мав проект, якби ініціативу не підтримали ДТЕК і фонд Ріната Ахметова «Розвиток України», які восени 2011 року стали партнерами.

На другому етапі впровадження програми побудови телемедичної системи необхідно розвинути мережу, щоб вона охоплювала різнопрофільні провідні медичні центри в областях, а потім і медустанови рівня районів. З цією метою ДТЕК інвестував 1,7 мільйона гривень в 2011 році і планує інвестувати приблизно 2 мільйони гривень у 2012 році.

Для реалізації наступного етапу було обрано західний регіон, зокрема місто Львів, а також Львівська та Івано-Франківська області. З початку року телемедицина в перерахованих регіонах будуватиметься на гроші ДТЕК у межах КСВ (корпоративної соціальної відповідальності).

На реалізацію цього, найважливішого етапу піде рік-півтора. Головне його завдання – організувати систему взаємодії лікувальних установ регіону на основі використання сучасних засобів телекомунікацій – мережі Інтернет. Не менш важливе завдання – продовжити створення мережі консультантів і почати підключення медустанов у всій Україні, в тому числі й найбільш віддалених.

Результати

Побудовано ядро національної телемедичної мережі, що об'єднує Міністерство охорони здоров'я України, Державний клінічний науково-практичний центр телемедицини в Києві, Донецьку і Закарпатську обласні лікарні, Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова і Республіканську клінічну лікарню ім. М. О. Семашко.

Здійснюється використання телемедичної мережі в робочому режимі.

До мережі підключені 9 медичних установ Київської, Львівської, Рівненської, Івано-Франківської та Донецької області.